Agyfélteke teszt
Nézzük, melyek a bal agyfélteke funkciói:
- A logikát használja
- A részletek fontosak számára
- A tények
- A szavak és a nyelv
- A jelen és a múlt
- A matematika és a tudományok
- Tudás
- Elismerés
- Minták, sorozatok észlelése
- Tudja a tárgyak neveit
- A realitás talaján áll
- Stratégiákat gyárt
- Gyakorlatias
- Keresi a biztonságot
Nézzük, melyek a jobb agyfélteke funkciói:
- Az érzelmeket használja
- A ?teljes kép? fontos számára
- A képzelet
- Szimbólumok és képek
- A jelen és a jövő
- A filozófia és a vallás
- Megbecsülés
- Térbeli érzékelés
- Ismeri a tárgyak funkcióit
- A fantázia talaján áll
- A jelen lehetőségei érdeklik
- Indulatos
- Kockázatvállaló
Jobb és bal agyféltekéket összehangoló technikák
A bal agyfélteke racionális és logikus. Elemez minden beérkező információt, hipotézisekkel dolgozik, eltervezi és végrehajtja a problémamegoldás egyes lépéseit. Van időérzéke, kritikus és tárgyilagos. Itt található a beszédközpont, amely feldolgozza a nyelvi jeleket (értelmezi a szavakat), és a tanult szabályok szerint mondatokat alkot.
A jobb agyfélteke kreatív és fantáziadús. Muzikális, felismeri a dallamokat, "ő” felel az éneklésért, zeneszerzésért. Jó a térlátása, felismeri a színeket, arcokat, alakokat. Van humorérzéke. Nem érti a beszédet és nem tud beszélni. Erősebbek az érzelmi reakciói, érzékeli a beszédben lévő érzelmi színezetet. Nincs időérzéke.
Mivel a két oldal a testen kereszteződik, a bal agyféltekét érintő bármilyen probléma a test jobb oldalán fog megmutatkozni. Mivel a jobb agyfélteke az érzelmesebb, a bal arcunk mindig jobban tükrözi az érzéseket, a jobb arc pedig a "fapofa”.
A két oldalnak össze kell dolgoznia bármilyen hétköznapi tevékenységünk helyes kivitelezése érdekében. Az olvasás során például a jobb agyfélteke ismeri fel a betűk formáját, de a bal tudja megnevezni és kimondani azokat.
Az immunrendszerünk is akkor tud a legeredményesebben dolgozni, ha az agy optimális hatásfokon működik! Ha javítani szeretnénk az egészségi állapotunkon, akkor figyelmet kell szentelnünk az agyféltekék összehangolásának is.
Sok tanulási nehézség fakadhat abból, ha a két oldal nem hajlandó együttműködni kellőképpen, illetve nincsenek megfelelően edzve az idegpálya-kapcsolatok a két félteke között. Néhány, tanulás előtt, illetve közben elvégzett egyszerű gyakorlat azonban sokat segíthet!
Rajzolj!
A következő egyszerű trükkel másfél perc alatt elérhetjük, hogy az agyunk felpörögjön:
Két ceruzára és egy papírlapra lesz szükségünk. Fogd az egyik ceruzát az író kezedbe (jobbkezesek jobb kézbe), tedd a fekvő papírlap közepére, és rajzolj egy fekvő nyolcast (végtelen-jelet) úgy, hogy kitöltse a lap teljes szélességét. Ne emeld fel a ceruzát, rajzold át sokszor a nyolcasodat! Végezd ezt fél percen át!
Ezután vedd át a másik kezedbe a ceruzát, és folytasd a nyolcasrajzolást a másik irányba, szintén fél percen át.
Végül pedig vegyél ceruzát mindkét kezedbe, fordítsd meg a lapot, és most egyszerre végzed az előbbi két eljárást: a két kezeddel két különböző irányba fogsz két nyolcast rajzolni. Ezek persze fele olyan szélesek lesznek, hiszen most el kell férniük egymás mellett a lapon. Fél percen át végezd ezt is! Ezután azt fogod tapasztalni, hogy sokkal több és eredetibb ötleted támad, és az agyad teljesítménye érzékelhetően megnőtt.
+ egy tipp játékos kedvűeknek
Szeretsz amőbázni? Ha nincs hozzá partner, semmi gond, keress egy kockás lapot és két különböző színű tollat, és versenyeztesd a két kezed. A feladat: 5 egyforma ábrát (ikszet vagy kört) rajzolni egy sorba. Melyik kezed győz?(Miközben remekül szórakozol, a két agyféltekédet is alaposan megdolgoztatod, és ez után könnyebben munkára vagy tanulásra foghatod őket!)
Tanulási problémákkal, koncentrációs zavarokkal, gyenge memóriával küzdő gyerekeknek feltétlenül érdemes megtanítani ezeket a technikákat!
A következő két rövid videón megismerkedhetünk egy, az agyféltekéket összehangoló technikával: